Ferrari kripto para ile araç satışına başlıyor

Investing.com – Lüks spor araba markası Ferrari, ABD’de kripto para ile ödeme almaya başladığını açıkladı. 

Reuters haberine nazaran müşterilerden gelen talebe karşılık veren Ferrari, kripto ile araç satışlarını yakın vakitte Avrupa pazarına da açmayı düşünüyor.

Geçtiğimiz yıllarda birçok global şirket, oynaklığı münasebet göstererek Bitcoin ve öbür kripto para üniteleriyle ticaretten uzak durma durmuştu. Bunun yanında düzenleme eksikliği ve bilhassa Bitcoin üretiminde yüksek güç kullanımından kaynaklı çevresel ziyanlar da kripto paraların ödeme aracı olarak benimsenmesinde en büyük pürüzler olarak görüldü.  

Kripto ile ödeme alma faaliyetinde öncü isimlerden biri Elon Musk oldu. Tesla CEO’su 2021 yılında Bitcoin ile araç satışına başlayarak piyasa için kıymetli bir katalizör olmuştu. Fakat kısa bir müddet sonra Bitcoin madenciliğinin çevresel ziyanlarını münasebet gösteren Musk, Bitcoin ile satışı sonlandırarak piyasayı hayal kırıklığına uğrattı. Elon Musk, o devirdeki açıklamasında Bitcoin’in çevresel tesiri azalırsa tekrar Bitcoin ile ödeme almaya başlayabileceklerini taahhüt etti. Şu an ise raporlar Bitcoin madenciliğinde yenilenebilir güç kullanımının süratle arttığını gösterirken BTC’nin etrafa ziyanı her geçen gün azalmaya devam ediyor. 

Ferrari Pazarlama ve Ticaret Müdürü Enrico Galliera, Reuters’a yaptığı açıklamada da bu mevzuyu öne çıkardı. Galliera, Bitcoin madenciliğinde yeni kuşak ekipmanların kullanılması ve yenilenebilir güç kaynaklarına geçişin hızlanmasıyla karbon ayak izinin azaltılması ismine değerli adımlar atıldığına vurgu yaptı.

Enrico Galliera, ayrıyeten Ferrari müşterilerinin bir birçoklarının kripto paralara yatırım yaptığını ve bu kararı alırken müşterilerden ve bayilerden gelen taleplere kayıtsız kalmadıklarını söyledi.

Interested  U.S. Bitcoin Corp to Host 150K Crypto Mining Rigs

Kripto ile ödeme hizmeti 2024’te Avrupa’da da kullanılabilecek 

Ferrari, 2025 yılına kadar araç rezervasyonu olduğunu belirtirken yeni ödeme usulünün müşteri portföyünü genişletmede yardımcı olmasını bekliyor. ABD’de kripto ödemesi kabul etmeye başlayan şirket, 2024’ün birinci çeyreğinden itibaren Avrupa’da ve kripto ödemesinin yasal olduğu bölgelerde birebir uygulamayı başlatmayı planlıyor. 

Ferrari, ABD’de kripto ödemesi için BitPay ile iş birliği yapacak ve birinci kademede Bitcoin, Ethereum ve USDC kabul edecek. Fakat Bitpay, kripto para ödemelerini anında prestiji para ünitesine çevirerek Ferrari’ye aktaracak ve böylelikle fiyatta oluşabilecek bir dalgalanma riski engellenecek. Öteki yandan Bitpay, kripto paranın kaynağını denetim etmekten de sorumlu olacak. 

Comments are closed.